1. Úvod
  2. O MNĚ A O STJ
  3. Ekologie a lokálnost
Ekologie a lokálnost

Na životním prostředí mi záleží a pokud mohu, vybírám si ekologická řešení při šití svých výrobků i v osobním životě. 

Mít každodenně na očích a řešit množství zdrojů, které je zapotřebí k naplnění energetických požadavků domácnosti, člověka ovlivní, a tak mě život v místě bez inženýrských sítí postupně navedl ke spotřebnímu minimalismu nejen v oblasti elektřiny a vody... 

Kvalita je více, než kvantita

Nakupuji méně, než za časů bydlení v bytě, a ještě méně toho vyhazuji. Vybírám si kvalitní zboží, o kterém jsem přesvědčená, že něco vydrží a hned se nerozpadne. Stejně přistupuji i k výběru materiálů pro šití, k potisku a ke zpracovávání svých výrobků.

V době mého hobby šití jsem původ a kvalitu materiálu vůbec neřešila. Šila jsem ze všeho, co si mi dostalo pod ruku... Jakmile se mi však v mém snažení něco vyrábět začalo dařit a začala jsem se pouštět do složitějších projektu, můj přístup se začal měnit. Chtěla jsem aby mi ta krásná věc i chvíli vydržela, protože mi "dala zabrat"...

Otestovala jsem desítky různých typů a výrobců materiálu a s každým rokem se mi jejich výběr zužoval a zužoval. V roce 2017, kdy jsem si zřídila živnost, jsem nakupovala materiál už jen od svých ověřených favoritů.

Látky, zipy a nitě hlavně z českých luhů a hájů

V popsaném zužování jsem dále pokračovala, nešlo však už o hledisko kvality, ale místa původu. Zaměřila jsem se na Evropu, a když to bylo jen trochu možné, tak přímo na Českou republiku.

Vzdala jsem se nakupování amerických designových pláten ve velkém i lovení "originálů" v asijských vodách a došla až k navrhování autorských látek a obrázkových panelů vlastní produkce, na kterých jsem později postavila svůj sortiment.

Seznam výrobců materiálů, které používám pro šití svých výrobků nabízených zde v e-shopu, uvadím ve článku Původ materiálu - čeští a evropští výrobci. Budu ráda, když se jím necháte inspirovat i při nákupech pro své vlastní tvoření.   

Zelená elektřina kdesi mezi lukami

Bez klasických energetických přípojek žijeme s manželem a dětmi již od roku 2012. Nepřivedl nás k tomu primárně "extrémismus" a přesvědčení, že pro přírodu je to to nejlepší, ale nutnost. V místě, kde jsme potřebovali fungovat, napojení na inženýrské sítě dostupné nebylo. Postupně se z této provozní záležitosti stal náš koníček a oblast nekončící výzvy, jak to dělat lépe.

V začátcích jsme se, především v zimních měsících, neobešli bez pomoci dieslového a benzínového agregátu. Postupně jsme optimalizovali umístění solárních panelů a navýšili jejich počet. Od roku 2015 jsme elektrocentrál využívali už jen k pohonu velkých spotřebičů.

Na jaře 2019 jsme přešli na "zelené" zdroje kompletně. Spalovací agregáty jsou v záloze pro případ poruchy či po dobu potřebné údržby.

Více je vždycky více!

I výroba komponent pro využívání obnovitelných zdrojů (panelů, vrtulí, turbín) spotřebovává nemalé množství surovin a energie. Za přírodě prospěšné se dají označit až poté, co vyprodukují větší množství energie, než je potřebné k jejich výrobě a recyklaci na konci životnosti. To bývá řádově několik let provozu. Velmi podstatné na naší rodinné "energetické revoluci" bylo tedy i snížení celkové spotřeby energií.

Jsem přesvědčená, že tím nejjednodušším krokem jednotlivce ke zpomalení devastace životního prostředí, je upřednostnit při naplňování svých potřeb kvalitu nad kvantitou, a že řemeslné výrobky k těm kvalitním obecně patří. Je to jeden z hlavních důvodů, proč se handmade šité tvorbě věnuji.

Potisk látek vašimi obrázky a fotografiemi

Ceny od 19 Kč, výroba od 1 kusu. Bez potřeby speciálních znalostí - stačí pouze zaslat vaše obrázky. 

Kompletní informace jak při zájmu o potisk postupovat, včetně možných rozměrů a ceníku, jsou sepsány ve článku Potisk látek - panely (postup a ceník).

Uzavírka příjmu objednávek je vždy k 1. dní v měsíci. Platbu je potřeba provést do 3. dne v měsici. Panely jsou hotové za 14 dní až 3 týdny od data uzavírky objednávek - balíček tedy obdržíte cca. 20. dne téhož měsíce.

Konzultovat a objednat potisk si můžete kdykoli, nemusíte čekat na konkrétní datum. Vaše objednávka bude realizována v nejbližším termínu uzávěrky.

Šité výrobky na zakázku

Kromě hotových výrobků vystavených v e-shopu nabízím i šití na zakázku, včetně možnosti zhotovit pro šití i látku (panel) s vybraným motivem na přání nebo přímo s použitím vaší fotografie/obrázku.

V mé nabídce najdete doplňky pro děti i dospělé, didaktické látkové pomůcky a speciální výrobky pro zvukovou techniku.

Kompletní informace jak při zájmu o zakázkové šití postupovat, včetně ceníku, jsou sepsány ve článku Šité výrobky (postup a ceník).

V případě šití ze skladových materiálů je to zpravidla 7 až 14 dnů, při šití ze zakázkového materiálu (potisku na přání) je to cca měsíc (doba dodání je delší o čekání na zhotovení potisku).

Konkrétní termín dodání se vždy dozvíte před začátkem výroby.

Kontakty
STJ - Studio Jurta
Dominika Ščerbová
PO-PÁ 9:00-15:00
© Dominika Ščerbová, STJ - Studio Jurta. Inspirujte se, nekopírujte.