Naše jurta

Do jurty uprostřed luk jsme se s mužem přestěhovali v roce 2012, v roce 2014 jsme se rozrostli o dceru a za další dva roky ještě o syna - nyní ji tedy obýváme čtyři.

Co nás to napadlo...

Bydleli jsme v pronajatém bytě a jako mnoho mladých jsme toužili dostat se z města a pořídit si vlastní bydlení. Závazky v podobě dětí jsme ještě neměli, ale vlastnili jsme tři koně, které jsme chtěli vídat častěji a starat se o ně sami.

Denně jsme v inzerci hledali pozemek či stavení, které bychom si mohli dovolit, bylo pro chov koní vhodné a zvládli bychom i dojíždění za prací. A stále jsme nacházeli nemovitosti jen příliš drahé, příliš malé, či příliš daleko, ... Natrefili jsme přitom však na spoustu nezasíťovaných pozemků k pronájmu a začínalo nám to pomalu vrtat hlavou...

Z vrtání hlavou se stal plán A: nebudeme ztrácet roky a roky hledáním a pozemek si prozatím pronajmeme - jenže co na něj umístit a jak vyřešit energie...

Do cizího pozemku jsme příliš investovat nechtěli a tak začalo druhé kolečko přemýšlení a hledání. Ze všech možných i nemožných variant to vyhrála jurta uzpůsobená k celoročnímu obývání s ostrovním systémem, a to hned ze tří důvodů: je z přírodních materiálů, k jejímu umístění a sestavení není třeba žádné těžké techniky a je nenáročná na údržbu a spotřebu energií. 

Bláznivý, ale promyšlený plán

Že jsme se nejspíše zbláznili, to jsem si mysleli i my. Ale přeci jen jsme se nezbláznili úplně, a tak jsme promýšleli využitelnost do budoucna, potřebné vybavení pro zachování evropského stylu života i energetickou náročnost.

Protože jsme neměli k dispozici žádnou dílnu a při klasickém zaměstnání ani příliš času, nechali jsme si jurtu vyrobit kvalitním českým výrobcem Yourtent (Dílna pod kopcem, Alexandr Sprado). Dovoz moderní jurty z Mongolska jsme zavrhli, protože řemeslné zpracování nebylo na příliš vysoké úrovni a použité materiály nebyly ošetřené pro naše vlhké podnebí. 

Ostrovní systém nám navrhl i sestavil manžel, elektřina je jeho obor.

K jurtě jsme si pořídili ještě maringotku, ve které jsme zbudovali koupelnu+kuchyň a sklad nářadí a sezónních věcí: to abychom nedělený prostor jurty udrželi čistý a uklizený.

Dočasně trvalé řešení

Jurta i místo, kam jsme ji umístili, nám postupně přírostly k srdci, a tak jsme místo dalšího hledání nakonec koupili zprvu pronajímaný pozemek a výhodu snadného rozebírání a stěhování jurty nevyužili.

Technické parametry:

Celkem máme k dispozici 38m2 (jurta) + 16m2 (maringotka).

Jurta je posazená na dřevěných pilotech. Je z modřínového dřeva, izolovaná ovčím filcem a konopnou izolací. Podlaha jurty je z borovice, jde o sendvičovou konstrukci vyplněnou minerální drtí.

Jurta i maringotka jsou vytápěny dřevem. V jurtě máme krbová kamna značky Jotul, v maringotce lázeňská kamna Opop, která zajišťují i ohřev teplé vody.

Jak to u nás vypadá: obrázky ze života

...jaro

...léto

...podzim

...zima

Potisk látek vašimi obrázky a fotografiemi

Ceny od 19 Kč, výroba od 1 kusu. Bez potřeby speciálních znalostí - stačí pouze zaslat vaše obrázky. 

Kompletní informace jak při zájmu o potisk postupovat, včetně možných rozměrů a ceníku, jsou sepsány ve článku Potisk látek - panely (postup a ceník).

Uzavírka příjmu objednávek je vždy k 1. dní v měsíci. Platbu je potřeba provést do 3. dne v měsici. Panely jsou hotové za 14 dní až 3 týdny od data uzavírky objednávek - balíček tedy obdržíte cca. 20. dne téhož měsíce.

Konzultovat a objednat potisk si můžete kdykoli, nemusíte čekat na konkrétní datum. Vaše objednávka bude realizována v nejbližším termínu uzávěrky.

Šité výrobky na zakázku

Kromě hotových výrobků vystavených v e-shopu nabízím i šití na zakázku, včetně možnosti zhotovit pro šití i látku (panel) s vybraným motivem na přání nebo přímo s použitím vaší fotografie/obrázku.

V mé nabídce najdete doplňky pro děti i dospělé, didaktické látkové pomůcky a speciální výrobky pro zvukovou techniku.

Kompletní informace jak při zájmu o zakázkové šití postupovat, včetně ceníku, jsou sepsány ve článku Šité výrobky (postup a ceník).

V případě šití ze skladových materiálů je to zpravidla 7 až 14 dnů, při šití ze zakázkového materiálu (potisku na přání) je to cca měsíc (doba dodání je delší o čekání na zhotovení potisku).

Konkrétní termín dodání se vždy dozvíte před začátkem výroby.

Kontakty
STJ - Studio Jurta
Dominika Ščerbová
PO-PÁ 9:00-15:00
© Dominika Ščerbová, STJ - Studio Jurta. Inspirujte se, nekopírujte.