1. Úvod
  2. O MNĚ A O STJ
  3. O jurtách
  4. Základní informace o jurtách
Základní informace o jurtách

 

Co je to jurta?

Jurta je jednoduchý přemístitelný příbytek kruhového půdorysu z přírodních materiálů s kónickou nebo kopulovitou střechou, která pochází z Mongolska. Skládá se z lehké dřevěné konstrukce, která je skládací a mírně pohyblivá, a plstěných krycích rohoží.

Jurta díky svému tvaru velmi dobře odolává i extrémním náporům větru a rychle se vytápí. Pro své vlastnosti se postupně rozšířila po celé Asii a v pozměněných formách dále do celého světa jako alternativní lehká dřevostavba k rekreaci i trvalému bydlení. Asijští nomádové v tradičních jurtách běžně bydlí dodnes.

Tradiční X moderní jurta

Tradiční jurty a ty moderní, rozeseté všude po světě, se neliší pouze vzhledem, různí se i konstrukčně a výběrem materiálů, protože jsou stavěny v různých klimatických podmínkách.        

Jurty nomádů ve větrných stepních oblastech nemusí odolávat vlhkosti a jsou pravidelně rozkládány a sestavovány při stěhování za novými pastvinami, mohou tedy být pouze z přírodních materiálů neošetřených speciálními nástřiky. Musejí být snadno a rychle přemístitelné, a proto zpravidla nemívají podlahový díl - staví se přímo na zemi. Kamna jsou v tradičních jurtách nejčastěji umístěna ve středu a komín prochází středovým střešním kolem. Slouží k vytápění i vaření.      

Moderní jurty v našem podnebí, které zpravidla zůstávají trvale sestaveny na jednom místě, musí být izolovány od země a chráněny proti vlhkosti ochranným nátěrem dřevěné konstrukce a krycími plachtami. Jsou nejčastěji postaveny na pilotové základně a v případě vybavení klasickými kamny, je obvyklejší umístnění při kraji stěny s komínovým průchodem stěnou.

Kromě odlehčených verzí typově odpovídajících jurtám tradičním (pouze lehká konstrukce + izolace s plachtou) je možné se v Evropě setkat i s "hutnějšími" variacemi: jurtami slaměnými, hliněnými či celodřevěnými (modulovými kruhovými domky). Časté bývá i dělení jednotného prostoru přepážkami na jednotlivé "místnosti".

Výhody a nevýhody jurt

Bydlení v jurtě má své výhody i nevýhody. Velkou výhodou klasické jurty je, že k jejímu sestavení není zapotřebí žádné mechanizace a není nutné budovat lité základy, protože má nízkou hmotnost. Jurta je přemístitelná a má nízké roční udržovací náklady. Dá se velmi rychle vytopit na požadovanou teplotu, která je v ní všude stejná, a není v ní zima ani od země. V přechodových obdobích (jaro, podzim) ji přes den vytopí slunce.

Jednotný prostor se dá rychle uklidit, vše máte na očích a po ruce. Jurta je designově jednoduchá a čistá, dá se zařídit v mnoha stylech a od případných nedostatků vnitřního vybavení odpoutává pozornost návštěvníků na sebe. 

Nedělený prostor je největší výhodou, z pohledu Evropana zvyklého na běžné bydlení však zároveň i největší nevýhodou jurty. Otevřený prostor se sice rychle uklidí, ještě rychleji ale opět "zaneřádí". Jedna velká mistnost "na vše" také neposkytuje příliš soukromí.

Dvousečná je i průzvučnost jurt, které se skládájí pouze z konstrukce, lehké izolace a plachty. Je příjemné poslouchat zpěv ptáků a kapky deště, horší už je to se zvuky technického rázu: hluk ze silnice, sekačky, pily, ...

V létě se jurty u nás přehřívají, protože, narozdíl od těch nomádských, bývají izolace a plachta přichyceny k podlaze a není možné je odhrnovat a udělat průvan, jako to mají ve zvyku Mongolové či Kyrgyzané.

Život v jurtě

Máte-li chvíli a zajímá vás, jak tradiční nomádská jurta vypadá uvnitř, ja se sestavuje či převáží, můžete se podívat například na toto krátké video (7 minut).

O naší celoročně obyvatelné jurtě si můžete přečíst v článku Naše jurta zde na stránkách. Více obrázků - momentky ze života a z tvorby - najdete na Instagramu Studiojurta.

Šité výrobky na zakázku

Kromě hotových výrobků skladem nabízím i šití na zakázku, včetně možnosti zhotovit pro šití i látku s motivem na přání nebo přímo s použitím vaší fotografie či obrázku.

V mé nabídce najdete doplňky pro děti i dospělé, látková PEXESA a speciální výrobky pro zvukovou techniku.

Ceník a kompletní informace, jak při zájmu o zakázkové šití postupovat, jsou sepsány ve článku Šité výrobky (postup a ceník).

Potisk látek vašimi obrázky a fotografiemi

Ceny od 19 Kč, výroba od 1 kusu. Stačí pouze zaslat vaše obrázky.

Uzavírka příjmu objednávek na potisk látek je pravidelně cca každých 14dní (kolem 1. a 15. dne v měsíci).

Nejbližší termíny jsou 16.10. a 30.10.

Kompletní informace, jak postupovat, a ceník jsou sepsány ve článku Potisk látek - panely.

Kontakty
STJ - Studio Jurta
Dominika Ščerbová
PO-PÁ 9:00-15:00
© Dominika Ščerbová, STJ - Studio Jurta. Inspirujte se, nekopírujte.